Užpildyta sėkmingai.
Ačiū!

Prenumeruodami mūsų naujienlaiškį kiekvieną mėnesį gausite:

 


  Norėtumėte gauti naujienas, skirtas:

  Naujienos
  • Pradžia
  • Naujienos
  • ES parama – iniciatyvoms, keičiančioms jaunų žmonių gyvenimus
  ES parama – iniciatyvoms, keičiančioms jaunų žmonių gyvenimus
  2020 01 10

  „Anksčiau mūsų jaunuoliai buvo užsisklendę, individualistai, norėdavo, bet nedrįsdavo – prieiti, bendrauti. Projektas leido jiems atsiskleisti visai kitomis spalvomis – dabar jie komanda, pasitikintys vienas kitu ir patys savimi“, – pasakoja Ieva Kaupaitė, Panevėžio Jaunuolių dienos centro, kuriame dirbama su protinę negalią turinčiais žmonėmis, darbuotoja. Ji kartu su dar keliais kolegomis padeda neįgaliems jaunuoliams įgyvendinti pačių sugalvotą idėją – megzti ryšius su miesto bendruomene ir griauti stereotipus apie neįgaliuosius kviečiant vietos gyventojus pabendrauti prie kavos puodelio. Ši idėja – viena iš 46-ių praėjusiais metais ES programos jaunimui „Europos solidarumo korpusas“ finansuotų iniciatyvų.

  Lietuvoje „Europos solidarumo korpuso“ programos įgyvendinimu rūpinasi Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra. Jos direktorė Guoda Lomanaitė pabrėžia, jog programos esminis principas yra jaunimo ar jaunimui skirtų iniciatyvų stiprinimas, neišskiriant jokios socialinės grupės: „Programa yra skirta remti bet kurio jauno žmogaus tobulėjimą, pažinimą – tiek savęs pačio, tiek kito, įgūdžių tobulinimą per patyrimą. Jauni žmonės yra ir aktyvūs ir išsilavinę, ir turintys proto ar fizinę negalią, stokojantys socialinių įgūdžių, patiriantys ekonominę atskirtį, nusikaltę ir panašiai – visi jie yra visuomenės dalis. Taigi visi jie gali dalyvauti „Europos solidarumo korpuso“ projektuose, juos inicijuoti. Jaunų žmonių grupėms patiriančioms įvairių sunkumų ypač svarbus organizacijų ir institucijų palaikymas ir įgalinimas pasinaudoti programos galimybėmis“, – pabrėžia G. Lomanaitė.

  Kaip sako Panevėžio Jaunuolių dienos centro darbuotoja I. Kaupaitė, projektas „Solidarumo kava“ gimė iš neįgalių jaunuolių noro būti miesto bendruomenės dalimi, noro turėti galimybę pabendrauti be patyčių ar perdėtos užuojautos, jaustis kaip visi. Aprašius projekto idėją paraiškoje ir gavus „Europos solidarumo korpuso“ paramą Jaunuolių dienos centre buvo atidaryta mobili kavinė – į ją dabar Panevėžio gyventojai ir svečiai ateina pabendrauti su negalią turinčiais jaunais žmonėmis prie nemokamo, pačių jaunuolių ruoštos kavos puodelio. Taip pat projekto dalyviai su savo ruošta kava keliauja ir į parkus, aikštes, renginius – ten vaišindami praeivius kava stengiasi megzti su jais pokalbį ir griauti stereotipus apie neįgaliuosius. „Sulaukiame tikrai nemažai ir įvairių žmonių, dažnai jie sugrįžta ir dar atsiveda draugų, – pasakoja I. Kaupaitė. – Tai labai džiugina jaunuolius, leidžia jiems jaustis bendruomenės dalimi, padeda atsiskleisti.“

  Dar viena „Europos solidarumo korpuso“ programa pasinaudojusi organizacija – „Inovatorių slėnis“.

  Organizacija Basųjų karmelitų vienuolyne yra įkūrusi pirmąją Lietuvoje alternatyvią mokyklą-stovyklą – „Įgūdžių laboratoriją“ – kur kviečiami atvykti ir kurį laiką praleisti jauni žmonės, gyvenantys nesaugioje socialinėje aplinkoje, patiriantys atskirtį, stokojantys socialinių ir darbinių įgūdžių. „Mes suteikiame saugią erdvę tobulėti, mokytis – tiek dirbti, tiek bendrauti, būti su kitais, – pasakoja projekto koordinatorius Vytautas Eidėjus. – Su čia atvykstančiais jaunais žmonėmis dirbame medžio dirbtuvėse, tvarkomės, gaminame maistą, keliaujame į žygius, pramogaujame – tiesiog mokomės gyventi ir tą daryti konstruktyviai.

  „Įgūdžių laboratorijoje“ sukuriama saugi erdvė bendrauti, būti su kitais. Projekto organizatorių nuotr.

  „Įgūdžių laboratorijoje“ mokomasi veikti komandoje, ugdomi darbiniai ir socialiniai gebėjimai. Projekto organizatorių nuotr.

  „Europos solidarumo korpuso“ programa „Inovatorių slėnis“ pasinaudojo siekdamas perkelti savo veiklą į tarptautinį lygmenį. „Kartu su partneriais iš kitų šalių pateikėme projekto paraišką, gavome finansavimą – ir 2020 metų pradžioje sulauksime atvykstančių savanorių iš Airijos, Armėnijos, Latvijos, Italijos, Slovėnijos, Švedijos, Ukrainos. Tai bus pabėgėliai, migrantai, iš švietimo sistemos iškritę jaunuoliai, ilgalaikiai bedarbiai jaunuoliai dėl socialinių sunkumų neturintys jokio išsilavinimo, neįgalieji – kurie pagaliau turės galimybę pakeisti socialinę aplinką ir atsidurti erdvėje, kurioje specialistų komanda padės atskleisti jų stiprybes bei kryptingai jas ugdyti savanoriaujant“, – sako V. Eidėjus.

  Programa „Europos solidarumo korpusas“ Lietuvoje veikia antrus metus. 2019 metais programos projektams Lietuvoje buvo skirta 1.750.700 eurų. Sulaukta 69 projektų paraiškų, iš jų 46 buvo finansuotos. Projektuose dalyvavo daugiau nei 300 jaunų žmonių, iš jų ketvirtadalis – mažiau galimybių turintys jaunuoliai.