Užpildyta sėkmingai.
Ačiū!

Prenumeruodami mūsų naujienlaiškį kiekvieną mėnesį gausite:

 


    Norėtumėte gauti naujienas, skirtas:

    Naujienos
    • Pradžia
    • Naujienos
    • Probacijos tarnybos prižiūrimas Genadijus ugdo savo įgūdžius savanoriaudamas
    Probacijos tarnybos prižiūrimas Genadijus ugdo savo įgūdžius savanoriaudamas
    2023 04 21

    Programa „Europos solidarumo korpusas“ suteikia galimybę jauniems žmonėms savanoriauti ir gyventi ne tik užsienio, bet ir savo gyvenamosiose šalyse. Pastaroji galimybė skirta 18-30 metų žmonėms, kurių galimybės išvykti svetur yra labai ribotos ar neįmanomos. Vienas iš pavyzdžių yra Genadijus Vingelis. Jį prižiūri probacijos tarnyba – vaikinas ne tik negali išvykti iš šalies, bet ir turi laikytis daugiau ribojančių taisyklių.

    Ilgalaikė savanorystė – ir mažiau galimybių turintiems vietos savanoriams

    „Europos solidarumo korpusas“ (toliau ESK) padeda jauniems žmonėms, turintiems mažiau galimybių, pasinaudoti Europos Sąjungos galimybėmis jaunimui ir didina jų įtrauktį į visuomeninį gyvenimą.

    Pagal ESK finansuotą ilgalaikės savanoriškos veiklos projektą vietiniams savanoriams, turintiems mažiau galimybių, vykdo VšĮ „Inovatorių slėnis“. Antalieptėje (Zarasų raj.) įsikūrusi organizacija siekia atverti duris kūrybos ir darbo erdvei gamtoje, kurioje plėstųsi socialinis verslas ir socialinės inovacijos. Organizacija buria specialistus, dirbančius su socialiniais projektais, organizuoja savo ir priima kitų organizuojamus mokymus bei kitas veiklas, bendradarbiauja su savanoriais, idėjininkais. Kai tiek daug veiklų, gausu ir visokių darbų. Prie jų „Inovatorių slėnis“ pakvietė prisijungti ir G. Vingelį, kurio galimybės savanoriauti svetur yra ribotos dėl probacijos.

    Probacija – tai sąlyginė alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei. Nuteistasis bausmę atlieka laisvėje. Taip žmogui suteikiama galimybė pasitaisyti, užtikrinama veiksminga nuteistųjų resocializaciją ir mažinamas nusikalstamumas ateityje. Nuteistuosius probavimo laikotarpiu prižiūri probuotojas. Priežiūros metu užtikrinamas teismo nustatytų pareigų ir sąlygų vykdymas, skatinama probuojamojo elgesio pažanga, teigiami pokyčiai. Prie šios pažangos prisideda ir savanorystė. Genadijus „Inovatorių slėnyje“ – ne naujokas: jau dalyvavo keliuose „Erasmus+“ jaunimo mainuose, dviejuose ESK trumpalaikėse savanorystėse, o dabar – jau ir ilgalaikėje savanorystėje.

    Probacijos ribojimai – ne kliūtis savanorystei

    „Inovatorių slėnis” turi ilgą patirtį su projektais, įtraukiančiais vietinius jaunuolius. Ne kartą lietuviai organizacijai išreiškė norą dalyvauti ilgalaikiuose organizacijos projektuose, ypač asmenys su probacijos apribojimais. Praeitais metais „Inovatorių slėnis“ nusprendė teikti paraišką dėl vietinio (t.y. Lietuvos piliečio) savanorio, jau žinodama, kad Genadijus nori dalyvauti.

    „Inovatorių slėnio“ Tarptautinių projektų ir savanorių vadovė Ester Fanella sakė, kad organizacijos ryšiai su probacijos tarnyba prasidėjo nuo bendradarbiavimo su „Neformalaus ugdymo namų” organizacija, taip pat įsikūrusia Antalieptėje. Organizacija įgyvendina projektą „Įgūdžių laboratorija” ir daugiausiai dirba su probacijos tarnybos priežiūroje esančiais asmenimis bei kitomis mažiau galimybių turinčiomis tikslinėmis grupėmis.

    „Kiekvieno „Įgūdžių laboratorijos” projekto metu aš ir kiti ilgalaikiai savanoriai paruošiame pristatymą apie savanoriavimo programą organizacijoje ir užsienyje. Po tokių pristatymų mums pavyko įtraukti ir įdarbinti lietuvius, kuriems paskirta probacija, trumpalaikės savanorystės projektams, – sakė E. Fanella. – Niekada neturėjome problemų Genadijaus įtraukti į veiklas, kadangi apribojimai jam taikomi dažniausiai vakare. Jis negali palikti savo gyvenamo būsto nuo 20 val. vakaro iki 7 val. ryto.“

    Ugdantys ir kūrybiniai, ir techniniai darbai

    Kaip pasakojo E.Fanella, Genadijus daugiausiai atlieka praktinius darbus medžio ir metalo dirbtuvėse, restauruodamas vienuolyną. Šie darbai padeda jam tobulinti ir profesinius įgūdžius, nes vaikinas mokosi suvirintojo specialybės Utenos profesinėje mokykloje. Neseniai jam pradėtos dažniau skirti planavimo ir kūrybinės užduotys.

    Nuo to laiko, kai Genadijus pradėjo dalyvauti ilgalaikės savanorystės projekte, jo vadovė stebi, kaip jis keičiasi.

    „Kai tik sutikau Genadijų, iš karto supratau, kad jis yra ypatingas, kuklus ir protingas. Skirtumas pasimatė nuo pat pirmos patirties: jis deda daug pastangų, kad tobulėtų. Pradėjęs dalyvauti ilgalaikiame projekte, jis pradėjo geriau suprasti savo įgūdžius ir kompetencijas bei labiau pasitiki savimi vykdydamas ir kartu su administratoriumi planuodamas įvairias užduotis. Jis labiausiai patobulino savo socialinius įgūdžius bei anglų kalbos žinias, taip pat praktinius gebėjimus, laiko ir užduočių valdymą bei darbo organizavimą“, – tvirtina E. Fanella.

    E. Fanella pastebi, kad Genadijus yra labai nepriklausomas, darbštus ir plačiai įsitraukęs į organizacijos komandą. Tai, kad jis kalba lietuviškai, labai palengvino komunikaciją su kai kuriais darbuotojais, kurie nekalba angliškai.

    Tačiau, kaip ir kitiems savanoriams, taip ir jam reikia palydėjimo. Tokiais atvejais savanoris kreipiasi į savo mentorę. Taip pat jis turi galimybę konsultuotis su psichologu.

    Genadijus: čia vieta, kurioje galiu tobulėti

    Pasiteiravome ir paties G. Vingelio apie savanorystę „Europos solidarumo korpuse“ ir kaip ji derinama su probacijos priežiūra.

    Kaip atrodo tavo kasdienybė „Inovatorių slėnyje“, kokios tavo kasdienės užduotys?

    Yra daug užduočių, kurios kaskart keičiasi. Kiekvieną pirmadienį turime susirinkimą su visa komanda nusistatyti būtiniausiems darbams. Turiu ir savo individualių užduočių, kurios taip pat yra labai įvairios.

    Nuo savanorystės pradžios organizacijoje aš jau padėjau vadovauti trumpai savanorystės stovyklai, renovavau Antalieptės Karmelitų vienuolyno dalį,-buvau atsakingas už pastatų ir aplinkos priežiūrą. Dabar padedu architektui sukurti kubilo dizainą, kuris bus įrengtas Antalieptės bendruomenei, bei padedu organizuoti dar vieną savanorystės stovyklą, kuri bus apie socialinio sodo kūrimą.

    Kokios probacijos taisyklės tave riboja? Kaip tai pasireiškia ir kuo skiriasi nuo įprasto gyvenimo?

    Aš negaliu išvykti iš šalies 2 metus nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl nusprendžiau savanoriauti savo šalyje.

    Be to, turiu būti gyvenamajame pastate nuo 20 val. iki 7 val. Taisyklės nėra lengvos, kai vyksta renginiai, kuriuose noriu dalyvauti. Organizacija kaskart turi parašyti pranešimą apie dalyvavimą renginyje, jeigu keičiasi mano buvimo adresas. Džiaugiuosi, kad probacijos tarnyba iki šiol nėra uždraudusi dalyvauti renginiuose, kurie vyksta ne „Inovatorių slėnyje“. Vykstant projektams, kuriuose dalyvauju, kartais negaliu eiti į naktinius žygius, stovyklauti, iškylauti.

    Ką gauni dalyvaudamas projekte? Kaip keičiasi tavo įgūdžiai, kompetencijos?

    Labiausiai patobulėjau socialiniu aspektu ir daugiakalbyste. Čia turiu galimybę kalbėti ne tik gimtąja, bet ir anglų kalba su kitais savanoriais arba užsieniečiais, atvykstančiais į projektus ar renginius. Bendraudamas su žmonėmis iš skirtingos aplinkos, neabejotinai patobulinau ne tik skirtingų kalbų žinias, bet ir savo socialinius įgūdžius.

    Be to, įgyju ir praktinių kompetencijų, nes daug ko mokausi. Ačiū žmonėms, kurie dirba organizacijoje, ir ačiū erdvėms, kurios įrengtos pagerinti praktinius įgūdžius: medžio, metalo dirbtuvės ir panašiai.

    Ką planuoji veikti projektui pasibaigus?

    Aš norėčiau likti dirbti „Inovatorių slėnyje“. Jau žinojau šią organizaciją prieš pradėdamas savo ilgąją savanorystę ir visąlaik Antalieptė bei „Inovatorių slėnis“ man patiko. Dabar, kai nuo rugpjūčio gyvenu čia, suprantu, kad čia yra vieta, kurioje galiu tobulėti. Ir nesvarbu, kokį darbą dirbčiau, žinau, kad aplinka ir čia mane supantys žmonės man padės visose srityse.

     

     

    Organizatorių nuotr.