Užpildyta sėkmingai.
Ačiū!

Prenumeruodami mūsų naujienlaiškį kiekvieną mėnesį gausite:

 


  Norėtumėte gauti naujienas, skirtas:

  Naujienos
  • Pradžia
  • Naujienos
  • Mažeikių senamiesčio bendruomenės sodas įtraukia bendrauti, kurti ir pažindintis
  Mažeikių senamiesčio bendruomenės sodas įtraukia bendrauti, kurti ir pažindintis
  2023 04 04

  Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centras vykdė Europos solidarumo korpuso finansuojamą solidarumo projektą, kurio metu drauge su vietine bendruomene įrenginėjo Mažeikių senamiesčio bendruomenės sodą. Šis sodas – tai alternatyvi erdvė laisvalaikiui ir vietinei bendruomenei susitikti, įtraukti ir socialiai pažeidžiamiausias grupes. Sodas yra atviras visiems Mažeikių miesto ir rajono gyventojams bei svečiams ir yra pritaikytas su žmonių, turinčių negalią, vežimėliais, todėl įvairapusiškai atspindi Europos Sąjungos jaunimo politikos įtraukties ir įvairovės prioritetą.

  Kaip gimė idėja? Kaip pavyko ją išplėtoti?

  „Projekto idėja kilo atviroje jaunimo erdvėje, kurioje persipina jaunimas iš Mažeikių ir specialistai, kurie dirba su jaunimu bei kitomis Mažeikių rajono bendruomenėmis“, – pasakoja Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Daiva Meškienė.

  Spontaniškai kilusi mintis virto projektu, pateiktu Europos solidarumo korpusui, bei sėkmingai gavo finansavimą. „Projektu siekta spręsti įvairius vietos iššūkius: bendruomenės susvetimėjimas, ekologija, tvarumas“– dalinasi D. Meškienė.  

  Įkurti bendruomenės sodą bei dalyvauti įvairiose projektą lydinčiose veiklose buvo kviečiami skirtingų kartų, aplinkos bei gebėjimų asmenys. Tai ir socialinių įstaigų lankytojai, negalią turinčių žmonių bendruomenės, senjorai, atviros jaunimo erdvės lankytojai, Šeimos krizių centro klientai, Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centro specialistai, kitos vietinės bendruomenės ir šalia gyvenantys asmenys – skautai, ukrainiečių pabėgėlių šeimos, Mažeikių Interact klubo nariai.

  „Mūsų projekto jauniausiam sodininkui – 6-eri metai, vyriausiai – 85-eri, – dalinasi organizatoriai. Be to, prie bendruomenės sodo veiklų prisijungė ne tik įvairus, bet ir tikrai gausus būrys žmonių – net keli šimtai. Kartu džiaugėmės, kūrėme, visi pasijuto svarbūs ir reikalingi, o rudenį galėjome mėgautis pirmu sodo derliumi“, – pasakoja D. Meškienė

  Projektas neapsiribojo fizinės erdvės įrengimu ir bendruomenės įtraukimu į šį procesą. Visus metus projektą, jo dalyvius bei partnerių organizacijas lydėjo nemažai renginių.

  „Planuotos veiklos, tvarkyta aplinka, sodinti augalai, susipažinta tarpusavyje ir diskutuota įvairiomis temomis: bendruomeniškumas, ekologija, tvarumas, socialinė ir ekonominė nelygybė, savanoriška veikla“– dalinasi organizatoriai.

  Mažeikių bendruomenės sode taip pat vyko susitikimai su jaunais atlikėjais KaYra, grupėmis jautìir Kedrostubùras, teminiai renginiai, skirti sveikai gyvensenai ir gerai savijautai. Organizuotos talkos, susibūrimai, derliaus nuėmimo bei bendruomenės rudens šventės tik patvirtino faktą, kad tokios ir panašios iniciatyvos – puikus būdas stiprinti, atnaujinti, stebėti, solidarizuoti ir gerinti bendruomenės gyvenimą.

  Įgyvendinant projektą taip pat buvo siekiama, kad kiekvienas prisijungęs ar prisijungusi turėtų galimybę daugiau sužinoti apie vietines bendruomenes, savo stiprybes ir silpnybes sodininkavimo užsiėmimuose, galėtų ugdyti save bei padėti aplinkiniams. Buvo atsižvelgiama ir į tvarumo filosofiją, tokius aspektus kaip socialinė atsakomybė, inovacijos, ekologija ir pridėtinės vertės kūrimas.

  Kas buvo sunkiausia vykdant projektą? 

  Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centras įvardina COVID-19 pandemijos ribojimus, netinkamus orus darbui lauke, dėl įvairių nenumatytų priežasčių sumažėjantį jaunimo dalyvavimą, aplinkinių gyventojų baimes dėl triukšmo ar šiukšlių. Visgi organizatoriai sako, kad „kai projektas įgyvendintas ir matomi rezultatai, sunkumai greitai būna pamiršti.“

  Ką galėtumėte patarti kitiems? 

  „Pasitikėkite jaunimu, jų optimistinėmis, kartais keistomis idėjomis. Tai leis didinti veiklų įvairovę, suburs ir skatins jaunuolius turiningai praleisti laisvalaikį, – sako D. Meškienė – Svarbi pagalba jaunuolių grupei projekto valdyme: planuoti laiką, įvardyti lūkesčius, įgyvendinti prisiimtas atsakomybes, siekti projekto įgyvendinimo, įvardinti rezultatus.“

  Šiandien Mažeikiai gali džiaugtis bendruomenės sodu, kuriame yra 2 šiltnamiai, šulinys, pakeliamos lysvės, poilsio zona su suoliukais bei kepsnine. Apsilankius bendruomenės sode galima rasti tiek auginamų augalų su aprašymais, tiek pasodinti bei rūpintis savo augalais. Sodas yra atviras visuomenei bei jos iniciatyvoms.

  Daugiau nuotraukų bei informacijos apie Mažeikių bendruomenės sodo gyvenimą Facebook paskyroje

  Nuotraukos: projekto organizatorių

  Projekto numeris: 2020-3-LT02-ESC31-007242