Užpildyta sėkmingai.
Ačiū!

Prenumeruodami mūsų naujienlaiškį kiekvieną mėnesį gausite:

 


    Norėtumėte gauti naujienas, skirtas:

    Naujienos
    • Pradžia
    • Naujienos
    • „Žalio“ savanoriškos veiklos projekto pavyzdys iš Portugalijos: šeši jaunieji savanoriai propagavo tvarumą ir europietiškas vertybės
    „Žalio“ savanoriškos veiklos projekto pavyzdys iš Portugalijos: šeši jaunieji savanoriai propagavo tvarumą ir europietiškas vertybės
    2022 12 12

    Tęsdami Europos Sąjungos jaunimo rėmimo programų prioritetų informuotumo mėnesių iniciatyvą kviečiami paskaityti ne tik apie Lietuvoje vykdomus projektus, bet ir apie vienus iš geriausių Europos projektų. SALTO Dalyvavimo ir informavimo centro autorė Lilla Gősi parengė publikaciją apie vieną iš pavyzdinių savanoriškos veiklos projektų, kuriame akcentuojamas tvarumo prioritetas. Originalus tekstas skelbiamas Participationpool.eu

    ****

    Ar galite įsivaizduoti, kad ištisus metus praleistumėte nuostabiame Portugalijos mieste, propaguodami tvarumą ir europietiškas vertybes, tokias kaip solidarumas? Būtent tai padarė šeši jaunieji savanoriai, apsistoję nuostabiame vynuogių auginimo regione Amarantėje.

    Savanoriai dalyvaudami projekte „Europos solidarumo ambasadoriai“ įsitraukė į vietos bendruomenės veiklas ir padėjo ekologinį ūkininkavimą vykdantiems ūkininkams, organizavo sąžiningos prekybos seminarus mokyklose, rėmė socialines institucijas ir vedė įdomius kultūrinius renginius.

    „Dalyvavimas reiškia, kad jūsų pareiga yra pakeisti aplinką. Niekada nelaukite, kol kiti ką nors padarys už jus! Tokią filosofiją stengiuosi perduoti jaunimui“, – sakė projekto koordinatorius Miguel Pinto.

    Daugiau nei dešimties metų savanorių projektų vykdymo patirtį turintis projekto koordinatorius Miguel Pinto papasakojo daugiau apie Europos solidarumo ambasadorius:

    Kokia paslaptis aktyvaus dalyvavimo jūsų projekte?

    Dauguma mūsų savanorių kilę iš miestų, neturintys jokios ūkininkavimo ar bendruomenės darbo patirties. Jiems viskas yra nauja, o susitikti su žmonėmis iš skirtingų aplinkų iš pradžių gali būti šiek tiek baisu. Tačiau, kai jie mato, kaip bendruomenė vertina tai, ką jie daro, ypač mokyklose, kuriose jie siūlo neformalią edukacinę veiklą apie kultūrą, sveiką gyvenimo būdą ir savanorystę, tai neįtikėtinai paveikia  jų pasitikėjimui savimi. Vaikai per dirbtuves tikrai pasikrauna ir negali nustoti apie tai kalbėti namuose.

    Kokia veikla užsiima jaunimas per savanorystės metus?

    Savanoriai dalyvauja visoje Amarantės bendruomenės veikloje. Jie remia vietos įstaigas, pagyvenusių žmonių centrą, žmonių su negalia centrą, vaikų globos namus, savivaldybę bei mokyklas. Jie padeda ekologiją propaguojantiems ūkininkams parduoti savo produktus šeštadienio turguje ir lankosi mokyklose, kuriose pasakoja apie sąžiningos prekybos ir tvarumo svarbą.

    Be to, savanoriai sudaro paramos komandą per kitus mūsų organizuojamus mobilumus. Taip jie įgyja vertingos patirties, sužino kaip veikia kitos Erasmus+ programos, ir išmoksta organizuoti seminarus. Taip pat skatiname savanorius pradėti savo individualius projektus ir dalintis savo entuziazmu!

    Kaip skatinate jaunus žmones organizuoti šiuos asmeninius projektus?

    Suteikiame jiems laiko ir erdvės tyrinėti savo pomėgius. Projektai prasideda tik po 3–4 mėnesių, kai jie jaučiasi įsitvirtinę, moka šiek tiek kalbėti portugališkai ir randa sau įdomią temą. Iš pradžių daugelis sako: „Nežinau, ar galiu tai padaryti“, bet tada kyla idėja, ir jie įsitikina, kad tai naudinga patirtis. Taip pat remiame juos finansiškai – spausdiname paveikslus jų rengiamoms parodoms, siūlome ingredientų maisto gaminimo seminarams.

    Kaip atrodo savanorių tvarkaraštis?

    Dauguma mūsų komandos narių (tarp jų ir aš) yra buvę savanoriai, todėl žinome, su kokiais iššūkiais gali susidurti savanoris. Nuobodžiauti – viena veikla iš jų. Taigi mes nedirbame su fiksuotu kalendoriumi.

    Kiekvieną pirmadienio rytą nustatome savaitės veiklas, tada paliekame savanoriams laisvę pasirinkti, kuri veikla juos domina. Priimdami sprendimus jie išmoksta derėtis savo komandoje ir prisiimti asmeninę atsakomybę už savo idėjas.

    Ar tai veikia?

    Neabejotinai. Savanoriai nustato mūsų jaunimo centro kultūrinę darbotvarkę ir ją įgyvendina, dalindamiesi savo unikaliais talentais su bendruomene. Pavyzdžiui, Europos solidarumo ambasadorių metais jie siūlė italų kalbos pamokas ir seminarus apie keliavimą su nedideliu biudžetu, o ankstesniais metais savanoriai organizavo jogos, zumbos ir kino vakarus…

    Kas buvo Europos solidarumo ambasadorių dalyviai?

    Jau dešimt metų priimame savanorius įvairiuose savanorystės projektuose, todėl daug veiklų kartais atlieka ir didesnė savanorių grupė. Vis dėlto metus trukusiame Europos solidarumo ambasadorių projekte dalyvavo šeši jaunuoliai iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Italijos ir Graikijos.

    Savanorės buvo penkios, bet kai viena iš merginų gavo mokytojos darbą savo gimtojoje šalyje, ji pasitraukė iš projekto ir mums reikėjo ją pakeisti. Susisiekėme su savo partneriais, kurie labai greitai rado ją pakeičiantį asmenį. Per pastaruosius dešimt metų projektą paliko tik keturi ar penki savanoriai: iš tikrųjų mūsų savanoriai tęsė veiklas net per pandemiją.

    Lankstumas yra labai svarbu. Pavyzdžiui, prancūzų savanoris buvo labai jaunas ir nemokėjo angliškai, todėl turėjome surengti anglų kalbos pamokas, kad jis galėtų išmokti portugalų kalbos. O kadangi dirbant su vaikais reikia mažiau žodinio bendravimo, leidžiame jam organizuoti sportinę veiklą vaikų namuose, o ne važinėti į įvairias priėmimo vietas. Savanorius oro uoste pasiimantis taksi vairuotojas kalba prancūziškai, todėl tapo jo mentoriumi.

    Ar buvo sunku rasti naują savanorį į savo vietą?

    Ne visai. Iš karto susisiekėme su savo partneriais, kurie labai greitai rado pakeičiantį asmenį.

    Ar turite stiprią komandą, kuri palaiko savanorius ištisus metus?

    Taip. Keturi darbuotojai yra atsakingi už projekto valdymą, reklamavimą ir bendravimą, kalbinę pagalbą ir kasdieninį ryšį su savanoriais. Tai buvo pirmieji metai, kai turėjome dvi viena kitą papildančias veiklas, o vienos iš jų metu surengėme labai sėkmingus mentorių mokymus.

    Per mokymų savaitgalį mentoriai tapo tikra, aktyvia grupe, susikūrė savo bendravimo kanalus, o visus savanorystės metus kartu su savanoriais organizavo reguliarius užsiėmimus, vakarienes, boulingo vakarus.

    Svarbiausia, kad mūsų organizuojamame neformaliame renginyje savanoriai galėtų pasirinkti sau tinkamiausią mentorių.

    Kas buvo šie mentoriai?

    Šie mentoriai yra motyvuoti žmonės iš įvairių sluoksnių ir amžiaus grupių. Vieni į Amarantę sugrįžo po savanoriškos veiklos užsienyje, kiti – iš įstaigų, su kuriomis dirbame, taip pat kolegos, klientai iš mūsų jaunimo centro ir vegetariško restorano.

    Kokie pagrindiniai žingsniai valdant tokį ilgą ir intensyvų projektą?

    Pradėjome nuo bendradarbiavimo su iš kitų projektų žinomomis organizacijomis, kurios tapo pagrindiniais mūsų strateginiais partneriais. Tačiau norėdami išplėsti savo tinklą, visada įtraukiame vieną ar kelis naujus partnerius. Mūsų partnerių organizacijoms atrinkus 3–4 potencialius kandidatus, su jais apklausiame ir atliekame galutinę atranką, o mūsų partneriai ruošia savanorius pagal mūsų standartus.

    Su savanoriais palaikome ryšį internetu, kol jie atvyks. Jų įvadinės savaitės metu pristatome įvairias su savanoryste susijusias temas, lankome priėmimo vietas. Taip pat prašome buvusių savanorių ateiti ir padėti pralaužti ledus su naujokais, dalintis savanorystės patirtimi ir jaustis laukiamiems. Buvę savanoriai pasakodami savo istorijas dažnai pasitelkia kūrybines metodikas, teatrą ir pantomimą.

    Kalbant apie mokymosi rezultatus, ką jaunimas parsivežė namo iš šio projekto?

    Kai kurie savanoriai pradėjo savo projektus. Viena italų savanorė, kuri ypač domisi lyčių lygybe, prisijungė prie nevyriausybinė organizacijos, ir mes toliau glaudžiai bendradarbiaujame su ja. Ji yra puikus mūsų mokymų sėkmės pavyzdys, kuriuos organizuojame savanoriams projektų valdymo, dizaino mąstymo, Erasmus+ ir kitose iniciatyvose.

    Kiekvienais metais mūsų savanoriai organizuoja savanoriškos veiklos stovyklą mieste, į kurią kviečiami visi Europos savanoriai iš visos Portugalijos. Nors tai nėra oficialus vertinimo renginys, tačiau mūsų savanoriams tai labai svarbus susitikimas. Tą vasarą mūsų savanoriai per keturias dienas priėmė apie penkiasdešimt savo kolegų. Tai buvo puiki galimybė tobulinti savo organizacinius įgūdžius ir pasidalinti patirtimi su vietos bendruomene.

    Atsiliepimai apie projektą:

    Savanorė Gulia Calibeo: „Daugiakultūriškumas ir bendradarbiavimas buvo šios patirties leitmotyvas: tai padėjo man išeiti iš komforto zonos ir jaustis patogiai naujose situacijose, taip pat pagerino anglų ir portugalų kalbos žinias. Man aktualiausi buvo pradinėse mokyklose vykdomi projektai migracijos, žmogaus teisių ir lyčių klausimais, taip pat italų kalbos mokymas. Vis dar turiu ryškių prisiminimų apie tai, ką išmokau: kalbos, organizacinių ir valdymo įgūdžių, taip pat kūrybinių ir meninių įgūdžių. Ši patirtis, taip pat, padėjo man susidoroti su įvairiomis darbo situacijomis. Savanorystės šioje programoje yra neabejotinai unikali galimybė atrasti savo pašaukimą ir įsitraukti į naują, svetimą, bet visada stimuliuojančią aplinką.“

    Oho!

    2019 m. Europos Parlamento rinkimų kampanijos laikotarpiu savanoriai mokyklose reklamavo Europą ir Erasmus+. Be to, jie surengė susitikimą lauke, kad pristatytų didžiulį plakatą „Balsuok Erasmus+!“. Net nacionalinis laikraštis rašė apie šią akciją, kuri parodė, kad daug jaunų žmonių domisi rinkimais.

    SALTO Participation and Information

    Vertimas parengtas Jaunimo reikalų agentūros

    Iliustracijai naudotos asociatyvios nuotraukos iš CanvaPro